Solární hladinová plachta na bazénu má svůj významSolární plachty https://www.chlorito.cz/solarni-plachty slouží k zakrývání hladiny bazénu a plní tu několik významných úloh.

Úniky tepla – solární plachta je obdobou bublinkové fólie, kterou položíte na hladinu, abyste tím snížili únik tepla z bazénu, a ušetřili náklady na ohřev vody. Poslouží tu zejména v chladných dnech, kdy je rozdíl teplot mezi bazénovou vodou a venkovním prostředím i několik stupňů Celsia. Jestliže se tedy v bazénu zrovna nekoupete, hladinová plachta svůj význam z důvodu tepelné izolace opravdu má.

hladina bazénu

Spad nečistot – hladina bazénu je dokonalým lapačem prachu, jakmile na ni dopadne prachové zrnko, nemá prakticky žádnou šanci uniknout zpět do ovzduší. Týká se to i větších nečistot, jako jsou kamínky, zemina, listy stromů či tráva. Bohužel se ve vodě utopí i mnoho hmyzu. Jakmile položíte na hladinu krycí plachtu, poděkuje vám nejen okolní hmyz, ale i vaše peněženka, protože se tím zároveň šetří finance na nákup bazénové chemie a na využívání bazénové filtrace.

venkovní bazén

Odpařování vody – a to nejlepší na konec – víte, kolik vody se vypaří z vaší nádrže na koupání? Akvaristé to vědět budou, ale ti, co nikdy akvárium neměli, a nedopouštěli do něj vodu, si zřejmě nedovedou představit, že se tu jedná i o tisíce korun ročně. Jako názorný příklad vezměme zahradní bazén o rozměrech 3 x 7 metrů, vhodný i pro plavání. Z jednoho čtverečního metru se za 24 hodin vypaří do ovzduší cca 5 litrů vody a v tomto případě to bude již 105 litrů. Za měsíc to již vzroste na více než tři kubíky vody, a při cenách vodného a stočného (120 Kč) zaplatíte za dopouštění vody 378 Kč. Pokud je bazén každý rok v provozu půl roku, vzroste platba za vodu již na 2 268 Kč, a za pět let provozu bazénu doslova vyhodíte z peněženky 11 340 Kč. Není to zbytečné, když můžete mít spolehlivou hladinovou plachtu, která výpar vody z bazénu srazí na minimum?