Kindergeld – co to vlastně je?Kindergeld je slovo, které jste určitě už někdy slyšeli, pokud pracujete v Německu, nebo zde pobýváte. Jedná se totiž o příspěvky na děti, které můžete pobírat, jestliže v Německu pracujete. A nejedná se o zanedbatelnou částku, takže pokud pracujete na území Německa, určitě zpozorněte. Spousta lidí se mylně domnívá, že když v Německu pracují, ale nemají tu trvalé bydliště, nebo dokonce za prací dojíždí, třeba zrovna z České republiky, nemají na tyto příspěvky právo. Ale je to právě naopak! Nepotřebujete mít v občance trvalý pobyt Německo, abyste měli na kindergeld nárok. Stačí, pokud jste zde zaměstnaní.

eura

Tím totiž odvádíte daně do místního daňového systému a to stačí. Není to samozřejmě jediná podmínka, kterou musíte plnit, abyste měli na příspěvky nárok. Vaše děti, na které chcete kindegreld pobírat, musí být mladší 18 let. Pokud jsou starší, musí se připravovat na budoucí povolání v podobě studia na střední nebo vysoké škole, nejvíce však do věku 25 let. Pokud nestudují, mohou pobírat příspěvky do věku 21 let, ovšem pouze pokud jsou zaregistrovaní na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. A co když dítě žije střídavě ve více domácnostech? Žádost o kindergeld vždy podává ten rodič, případně poručník nebo pěstoun, který má svěřené dítě do péče.

děti

V jaké výši příspěvek dostanete? Zatímco dříve se příspěvek a každé dítě lišil podle toho, kolikáté dítě rodičů je, od roku 2023 jsou příspěvky sjednocené, a to ve výši 250 euro měsíčně na každé dítě, bez ohledu na to, kolik dětí v domácnosti žije. Pokud třeba právě teď začínáte pracovat v Německu, nezapomeňte, že o kindergeld lze žádat i zpětně. Stačí vyplnit příslušné formuláře kindergeld a tím podat žádost. Můžete požádat o příspěvek na dítě až v délce půl roku zpětně. Nezapomeňte také, že při narození dítěte vám příspěvek náleží už za celý měsíc, kdy se dítě narodí, i kdyby se narodilo poslední den v měsíci.