Vezměte své děti na výlet do míst, kde to neznají ani ze školní výukyDěti se na základních školách učí v zeměpise, v přírodopise či ve vlastivědě o různých zajímavých místech naší vlasti, které patří mezi přírodní rezervace, přírodní památky a zajímavé krajinné celky, ale nikdy se v těchto hodinách nevěnuje tolik času oblastem, které by stálo za to osobně navštívit. A tak se ve škole dozví, že například nejvyšší horou Krušných hor je Klínovec, a že nejvýše položené město v naší zemi je Boží Dar, ale nedozví se, jak krásný pohled se jim naskytne na Božídarském rašeliništi, anebo z rozhledny nad sjezdovkou Za Prahou.

Trhové Sviny

Máte-li procestovanou naši zemi křížem krážem, nebo alespoň lepší zeměpisné povědomí, uspořádejte pro děti občasné výlety do míst, s nimiž školní osnovy nepočítají, a přitom by to byl lepší námět ke studiu, než například mnohá vražedná krveprolití v rámci hodin dějepisu.

Zřícenina hradu Krašov a Hřešihlavy – znáte to na horním toku Berounky? Pokud ne, doporučujeme výlet autem do obce Všehrdy a projít se po modré značce ke zřícenině hradu Krašov a pokračovat procházkou do obce Hlince. Tamní příroda Přírodního parku Berounka a nádherné výhledy na řeku za to určitě stojí.

Stezkou Lužických hor – nemáte vlastní vůz, a přesto si nechcete nechat ujít výlet s dětmi? Pak využijte autopůjčovny v Praze, která vám umožní víkendové či celotýdenní zážitky. Například k chatě Luž nad Horní Světlou, s výstupem na Luž a hřebenovou túrou do Krompachu k Tisíciletému tisu. Za slunečného počasí je tu opravdu krásně.

zámek Hluboká nad Vltavou

Střední Posázaví – peřeje Stvořidla, Ledeč nad Sázavou, Budčice, Zruč nad Sázavou, Kácov, Pelíškův Most, Český Šternberk – co název, to pojem jedné z nejkrásnějších oblastí střední Evropy. Mohlo by se tu líbit i vám, ačkoli jde o krajinu spíše zapomenutou.

Blanský les – až vystoupáte lanovkou na Kleť a rozhlédnete se kolem sebe, možná zatoužíte projet Blanský les křížem krážem. Pronajatým autem z pražské autopůjčovny to možné je, a klidně se sem můžete vypravit i na podzim. Krásně je tu i v říjnu, zvláště se sluncem nad hlavou.

Podbořansko a řeka Střela – okolí říčky Střely, která se vlévá u Liblína do Berounky, je velmi řídce osídlené, a je to tu taková pravá „divočina“. Máte-li rádi dobrodružství v malebné přírodě, vydejte se právě sem.