Jak postavit betonový plot ve svahu

Pozemky rodinných domů a rekreačních chat mohou mít různý tvar i velikost, ale také mohou zaujímat odlišnou polohu vůči okolnímu terénu. Některé z nich jsou posazené do roviny, ale jiné naopak do svahu. A svahy bývají někdy tak prudké, že je nutné je určitým způsobem upravit. Buď se terén rozestaví tak, aby zaujímal více teras pod sebou, anebo se ponechá svažitý, případně doplněný o okrajové či centrální schody a schůdky.

betonový plot

Velmi svérázné to bývá také u oplocení. Tam se musí počítat s převýšením v souvislosti s pokládkou jednotlivých plotových segmentů, které se staví obvykle do vodorovné polohy a vytváří pomyslný zubatý okraj, anebo se někdy pokládají na šikmo, což kopíruje okolní terén. Šikmý sklon plotu se hodí například k pletivu anebo k dřevěným plaňkám, ale pokud chcete stavět zděnou zídku, měli byste dát raději přednost vodorovné poloze.

Výjimkou v tom nejsou ani betonové ploty Montáž MPC. Základní konstrukci tvoří svislé sloupky, odstupňované ve dvoumetrových vzdálenostech, a u příkrého svahu se vztyčují tak, aby se každý vodorovný segment posunul o určitý kus vzhůru nebo dolů. Zubatý okraj plotu lze částečně vykrýt živým plotem, anebo okrasnými dřevinami, které trochu zamaskují tento ne zrovna esteticky ideální vzhled.

zídka s rostlinami

Velkou výhodou betonových plotů je, že jsou velmi tenké, a tak je kombinace s živým plotem či dřevinami nenásilná, a zároveň má toto řešení extrémně dlouhou životnost i bez jakékoli údržby. Plotu se nemusíte mnoho let vůbec všímat, a pokud ano, tak spíše v souvislosti s čištěním povrchu od prachu. Není jej ale zapotřebí natírat ani penetrovat či jinak upravovat, renovovat tmelem, omítkou atp. A konečně oplocení z betonových desek se vyrábí ve více barevných odstínech, takže váš pozemek vůbec nemusí připomínat vojenské opevnění a snadno jej zkombinujete s dřevem nebo s kovanými mřížemi.